До середини-кінця XIX століття в побут людей состоятельной увійшло вшанування річниці весіль, або «календарні весілля». Сьогодні звичай їх відзначати розповсюдився дуже широко.
Перший рік спільного життя молодят відзначався як «Ситцеве» весілля, коли плаття «другого» дня вже встигала поізносіться. Відзначаючи цю дату, прийнято дарувати молодій дружині нове Ситцеве плаття. Називається ця річниця так ще й тому, що щоденність вже увійшла в життя молодят, і вони в цей день дарують один одному Ситцеве хусточки.
П'ятиріччя величали «дерев'яної» весіллям. До цієї сімейної датою подружжю зазвичай підносили дерев'яну посуд або вироби з дерева для господарства.
На семиріччям з дня весілля дарували мідний посуд або мідні ювелірні прикраси. Звідси й назва цієї весілля - «мідне» весілля. На мідну весілля подружжя обмінюються мідними монетами, як запорукою майбутнього щастя.
Десятиріччя подружжя вважалося «рожевою» весіллям. У цей ювілей дружини обдаровує один одного трояндами. У цей день запрошуються Шефер, і всі танцюють з алимі трояндами в руках.
П'ятнадцять років - «скляна» весілля. Подружжю дарували скляний посуд, щоб життя та відносини подружжя були світлими, як скло.
Двадцятиріччя зазначалося як «фарфоровий» весілля, дарілась фарфоровий посуд, так як від скляної, преподнесенной п'ять років тому, вже нічого не залишилося. Частування гостей підносили на новому порцеляні.
Двадцятип'ятирічний ювілей подружнього життя, мабуть, самий пишний сімейне свято, в якому подружжя обмінюються срібними прикрасами, п'ють вино з срібних кубків, їдять з срібного посуду. Це і є «срібна» весілля. На цій річниці збирається вся рідня. Миртових венец замінюється срібним. Поруч із золотим обручку надівається срібне.
Тридцятиріччя Венчала «перлинна» весілля. Перлова весілля - символ того, що минулі 30 років подружнього життя були як нанізь з 30 перлин. Чоловік у цей день дарував дружині намисто.
Сорокалетіе - «рубіновий» весілля. Обручка у цей день прикрашається рубінів - каменем кохання і вогню.
На «золотий» весілля (через 50 років подружнього життя) дуже часто золоті кільця замінюються новими, так як руки, носії їх півсторіччя, змінилися, а золото істерлось.
Різниця лише в подарунках: в одних випадках це прикраси з перлів, в інших - з Рубіна, в третьому - із золота.
І, звичайно, семидесятирічний ювілей з дня створення сім'ї - «діамантова», або «подяки» весілля, на якій подружжя дякують один одного за щасливу долю, а їхні діти, онуки і правнуки произносят заздравние тости, дарують «подяки» подарунки в знак вдячності і турботи про старших, промайнула любов один до одного через все життя. «Діамантова» весілля означає, що ніхто вже не зможе розірвати цього шлюбу.
У деяких районах відзначаються й інші календарні весілля, наприклад:
«Зелена» - це день одруження. Її символ - миртових листя у весільному вінку.
«Шкіряна» - три роки.
«Цинкова» - шість з половиною років. Вона нагадує про те, що на шлюб, як і на оцинковану посуд, треба час від часу наводити глянець.
«Жерстяної» весілля святкується через 8 років. У цей день дарується блискуча кухонні начиння, наприклад, форма для тортів.
«Нікелевих» - дванадцять з половиною років. Попереджає: не забувайте підтримувати блиск свого шлюбу.
«Алюмінієва» - тридцять сім з половиною років. Говорить про боргом і міцному шлюбі.
«Залізна» - шістдесят п'ять років.
«Кам'яна» - шістдесят сім з половиною років.
«Благодатная весілля» - через сімдесят років.
Через сімдесят п'ять років любові і вірності пара святкує «Корона» весілля.
«Червона» - сто років.
Про останні можна тільки сказати: хвала тим, хто до них дожив в любові та злагоді.
У самий розпал весілля хто-небудь з гостей бажає молодим відзначити їх срібну і золоту весілля.
Однак, погодьтеся, розраховувати на це можуть далеко не всі молодята, а тільки ті, кому вдасться пронести через роки когда-то з'єднати їх долі почуття.
Щаслива подружня пара, що прожила в любові та злагоді довге життя. Це завжди викликало і викликає почуття захоплення і поваги, які здавна прийнято виражати на срібною та золотою весіллі.
Золота і срібна весілля - найважливіші події в житті кількох поколінь. Зазвичай ці весілля проводяться в домашніх умовах, як сімейне свято, організовуваних родичами та друзями ювілярів. Втім, якщо ювіляри - люди заслужені і відомі далеко за межами своєї родини, то їх весільний ювілей може отримати і громадський резонанс. До підготовки такого торжества підключаються люди, пов'язані з ювіляром багаторічної трудовою діяльністю. Але все ж таки, як правило, весільний ювілей - справа сімейна. За традицією торжество готує ведучий із родичів або спеціально запрошений дл цієї мети осіб. До підготовки таких весіль залучаються діти, онуки і правнуки ювілярів. Найбільш значуще для подружжя подія, як підсумок їх щасливо прожитой спільного життя - це, звичайно, золота весілля.